Nové přírůstky v Zoo Ostrava

Krokodýl štítnatý 16.9.2011

Novými přírůstky v pavilonu Tanganika jsou krokodýli štítnatí, kteří přicestovali v září ze Zoo Emmen. Krokodýlí skupinka je tvořena jedním samcem a dvěma samicemi. Všichni jsou narozeni v září 2005 v Zoo Emmen v Holandsku, odkud jsme je k nám také přivezli. Mladí krokodýli měří okolo dvou metrů, v budoucnu mohou dorůst až do délky čtyř metrů. Tento druh je specializovaným lovcem ryb, k čemuž má uzpůsobené prodloužené čelisti (podobně jako gaviálové nebo tomistomy, se kterými však nejsou blíže příbuzní). Ve skutečnosti však krokodýli uloví zdravou rybu ve volné vodě jen s velkými obtížemi, což nám umožňuje s nimi společně chovat i endemické druhy ryb z jezera Tanganika. Jejich kořistí se většinou stávají nemocní či jinak oslabení jedinci, a tak stejně jako šelmy či další predátoři působí jako tzv. zdravotní policie a pomáhají v přírodě udržovat zdravou populaci ryb. V pavilonu Tanganika v ostravské zoologické zahradě přibyli noví obyvatelé – trojice krokodýlů štítnatých. Dnes ráno byli vypuštěni do bazénu, kde je mohou návštěvníci pozorovat společně s želvami terekami africkými a několika druhy tanganických ryb. Krokodýlí skupinka je tvořena jedním samcem a dvěma samicemi. Všichni jsou narozeni v září 2005 v Zoo Emmen v Holandsku, odkud jsme je k nám také přivezli. Mladí krokodýli měří okolo dvou metrů, v budoucnu mohou dorůst až do délky čtyř metrů. Tento druh je specializovaným lovcem ryb, k čemuž má uzpůsobené prodloužené čelisti (podobně jako gaviálové nebo tomistomy, se kterými však nejsou blíže příbuzní). Ve skutečnosti však krokodýli uloví zdravou rybu ve volné vodě jen s velkými obtížemi, což nám umožňuje s nimi společně chovat i endemické druhy ryb z jezera Tanganika. Jejich kořistí se většinou stávají nemocní či jinak oslabení jedinci, a tak stejně jako šelmy či další predátoři působí jako tzv. zdravotní policie a pomáhají v přírodě udržovat zdravou populaci ryb. Tento druh krokodýla obývá tropickou západní Afriku, na východ zasahuje areál jeho výskytu až k jezeru Tanganika, kde je však velice vzácný. Je veden v Červeném seznamu ohrožených druhů zvířat (IUCN Red List of Threatened Species) v kategorii „Data deficient“ (chybějící data). O jejich početních stavech v přírodě se skutečně mnoho neví, takže není vyloučeno, že může patřit ke kriticky ohroženým druhům.

 

         

Tygr ussurijský *2.6.2011

Samečci tygra ussurijského se narodili 2. června zkušené třináctileté samici Maje. Otcem mláďat je šestnáctiletý samec Tharo, který k nám přicestoval počátkem letošního roku ze Zoo Kolín. Výchova mláďat je záležitostí matky, i nadále tedy zůstane samec Tharo oddělený ve vedlejším výběhu, což odpovídá přirozenému způsobu života tygrů v přírodě. Tygři ussurijští jsou v Červeném seznamu (IUCN Red List of Threatened Species) vedeni jako ohrožený (Endangered) poddruh tygra a jsou zahrnuti do tzv. Evropského záchovného programu (EEP). Počet volně žijících tygrů ussurijských se odhaduje na pouhých 350 až 400 jedinců. Areál výskytu je omezen zejména na ruský Dálný východ, několik jedinců přežívá v Číně a Severní Koreji. Největší hrozbou pro tuto největší kočku světa je nelegální lov (pytláctví) a ztráta přirozeného prostředí.

 

         

Plameňák kubánský *od 3.7.2011

V hejnu plameňáků kubánských v ostravské zoologické zahradě se začala líhnout mláďata. První se vyklubalo v neděli 3. července. Zatím je na světě šest maýchí plameňáků, ale očekáváme, že se vylíhnou ještě další. Návštěvníci mohou nové přírůstky velmi dobře pozorovat ve výběhu v bezprostřední blízkosti vstupu do zoo. První dny po vylíhnutí se mláďata zdržují na vyvýšeném hnízdě vybudovaném ze směsi bahna, písku a zbytků rostlin, záhy se však vydávají na obhlídku okolí a i do vody. Jsou pokryta šedobílým prachovým peřím a na rozdíl od dospělých mají rovný zobáček. Intenzivní oranžovo-růžové zbarvení získají až v průběhu 2. roku života. Zbarvení plameňáků je způsobeno oranžovo-červenými barvivy (karotenoidy) obsaženými v potravě plameňáků, která se ukládají do peří. První měsíce krmí rodiče své potomky speciálním rosolovitým výměškem ze zažívacího ústrojí (podobně jako holubi). Poté začínají mladí plameňáci přijímat potravu dospělých (drobní korýši, řasy, plankton). Plameňáky kubánské chová ostravská zoo od roku 1979 a za tuto dobu se zde podařilo odchovat již na čtyři desítky těchto atraktivních ptáků.

 

             

Gibon bělolící *26.5.2011

Ostravská zoologická zahrada se může těšit z dalšího významného chovatelského úspěchu. Je jím mládě gibona bělolícího, který patří k nejvzácnějším druhům gibonů ve volné přírodě a je vůbec nejvzácnějším gibonem chovaným v lidské péči. Mládě se narodilo 26. května 2011 jako historicky první mládě gibona bělolícího v Zoo Ostrava. Jeho matkou (prvorodičkou) je jedenáctiletá samice Sulu, která k nám přicestovala loni na podzim ze Zoo Duisburg v Německu. Otcem je šestnáctiletý samec Rascal, který je v naší zoo od srpna 2008 a přicestoval ze španělské Zoo La Frontiera, místo jeho narození je ale také Duisburg. Mládě zatím tráví veškerý čas u své mámy, která se o ně pečlivé stará.

 

         

Kachnička mandarinská *květen 2011

Mláďata kachniček mandarinských se vylíhla v průběhu května. Početnou rodinku najdou blízko vstupu do zoo v Čínské zahradě. Samička si své potomky bedlivě střeží a ochraňuje, o krmení se však malé kachničky umějí od prvního dne postarat samy. Kachnička mandarinská patří mezi kachny nejvíce vázané na stromy. Často na nich hřaduje. Při pohybu po větvích jí pomáhají ostré drápky. Hnízdí ve stromových dutinách vysoko nad zemí, takže vylíhlá kachňata musejí ve stáří jednoho dne seskočit z dutiny na zem. Vzhledem k jejich nepatrné váze však není dopad z několikametrové výšky žádný problém. V naší zoo hnízdí kachničky v budkách (náhradních dutinách), které jsou umístěny kousek od hladiny jezírka, takže mláďata musela překonat na zem jen pár centimetrů.

 

         

Emu hnědý *květen 2011

Tři mláďata emu hnědého se vylíhla počátkem května. O mláďata tohoto druhého největšího ptáka světa se stará výhradně samec. Sám také na vejcích sedí. Na toto pro něj velice náročné období se pečlivě připravuje – vytváří si dostatečnou zásobu tuku, jelikož po celou dobu inkubace nepije, nejí ani nekálí.

 

       

Velbloud dvouhrbý *25.4.2011

Sameček velblouda dvouhrbého se narodil 25.4.2011. Velbloudy dvouhrbé chová ostravská zoo od roku 1971 a za tuto dobu se zde narodilo přes 30 mláďat.

 

         

Jelen milu *2.5.2011

Sameček jelena milu se narodil 2. května 2011. Jeleni milu byli ve své původní domovině (východní Číně) zcela vyhubeni a jako druh byli zachráněni chovem v lidské péči (zejména v zoologických zahradách). Od našeho jelena se jelen milu odlišuje celou řadou znaků, kupříkladu během říje se samci neozývají klasickým troubením, ale spíše říhavým zvukem, má poměrně dlouhý ocas a tvar jeho parohů je tvořen dvěma samostatnými lodyhami, což je u jelenů ojedinělé. Ostravské zoo chová jeleny milu od roku 1974 a za tuto dobu odchovala 52 mláďat.

 

         

Lama krotká *27.4.2011

Sameček lamy krotké se narodil 27.4.2011. Lamy alpaky i lamy krotké pochází z Jižní Ameriky a jedná se o zdomácnělou formu divoce žijích lam. Alpaka byla vyšlechtěna pro vlnu a je chována především v Peru. Lama krotká je větší a slouží především k nošení nákladů. V ostravské zoo se lamy rozmnožují pravidelně a podařilo se zde odchovat již desítky mláďat.

 

   lama krotká  lama krotká      

Sika vietnamský *25.3.2011, 1.4.2011 a 9.4.2011

Tři mláďata se narodila sikům vietnamským, vzácným jelenům z jihovýchodní Asie dnes bohužel ve své původní domovině téměř vyhubenými. Samička se narodila 25. března 2011, samečci 1. a 9. dubna 2011. Na rozdíl od našeho jelena mají skvrnitou srst i dospělá zvířata. Ostravská zoo tyto jeleny chová od r. 1998 a za tuto dobu odchovala 27 mláďat.

 

         

Skotský náhorní skot 21.3.2011

Novými přírůstky v expozici Na statku jsou dvě jalovičky plemene skotský náhorní skot, které k nám přicestovaly ze Zoo Chomutov.

 

         

Slon indický *11.3.2011 - 6.5.2011 a 12.4.2011

První české slůně se narodilo 11.3.2011 čtrnáctileté samici Vishesh. O měsíc později pak porodila druhá samice Johti více než stokilovou samičku. První české slůně však bohužel 6.5.2011 uhynulo. Více ve Sloním deníku.

 

   sameček  samička  sameček  

Ovce domácí valaška *7.2.2011

Beránek a ovečka se narodili ve stejný den, 7. února, nicméně každý má svou mámu. Obě jehňata jsou s rodiči k vidění ve velkém výběhu v nově vybudovaném komplexu Na statku, který byl otevřen v loňském roce na místě původní dětské zoo. Vidět i pohladit si zde zájemci mohou i několik dalších plemen domácích zvířat. Ovce valašky chová ostravská zoologická zahrada od roku 2005 a za tuto dobu se zde podařilo odchovat 13 mláďat, včetně těch letošních.

 

       

Karakal *27.8.2010

Nejmladším z kočičích mláďat letošního roku je mládě karakala. Je to kluk a narodil se 27. srpna. Karakalové jsou menší kočkovité šelmy obývající rozsáhlé oblasti afrického a částečně rovněž asijského kontinentu. Jsou poměrně rychlými běžci a k jejich potravě patří vedle menších druhů savců rovněž ptáci. Zajímavostí je, že karakalové byli ve starověkém Egyptě či Indii cvičeni k lovu zvěře. Obdobně jako rysi mají štětičky na uších, příbuzní s nimi ale nejsou. V ostravské zoo jsou karakalové chováni od roku 1975 a za toto období se podařilo odchovat celkem téměř 40 mláďat.

 

         

Krysa obláčková *25.7.2010

Vzácný přírůstek přišel na svět 25. července 2010. Jedná se již o třetí mládě tohoto vzácného druhu odchované v ostravské zoo. Krysy obláčkové chováme od roku 2008, zatím však zůstávají před zraky návštěvníků skryty v zázemí. V budoucnu se na ně návštěvníci mohou těšit v některé z připravovaných expozic. Samice rodí zcela osrstěné mládě v dutinách stromů, v naší zoo posloužila k porodu dřevěná budka. Krysy obláčkové pocházejí z filipínského ostrova Luzon a v dospělosti mohou vážit i více než 2 kg.

 

         

Kočka divoká *18.6.2010

Dvě samičky kočky divoké přišly na svět 18. června 2010. Rodiči mláďat je zkušený pár, který v naší zoo odchoval již několik mláďat - samice Nela a samec Hubert. Kočky divoké předčí naše domácí kočky zejména svojí velikostí a hmotností. Od zdivočelých koček domácích se liší svým huňatým ocasem s výraznými černými prstenci a jemným pruhováním celého těla. V naší přírodě patří kočky divoké mezi kriticky ohrožené druhy, a i to je jeden z důvodů, proč se jejich chovu intenzivně věnujeme. Kočky divoké jsou u nás chovány od roku 1983 a za tuto dobu se podařilo odchovat již víc jak 30 mláďat.

 

         

Rys karpatský *15.5.2010

Dva samečci rysa karpatského se narodili 15. května 2010 samici Báthory a samci Drákulovi. Rysi karpatští jsou velmi plachá zvířata a i v naší zoo se mláďata před zraky návštěvníků dlouho skrývala. Nyní se však postupně vydávají na delší průzkumy svého výběhu a jsou tak i lépe pozorovatelná. Rysy chováme od roku 1965 a za tu dobu se v naší zoo podařilo odchovat již více než čtyři desítky mláďat.

 

     

Zebra Grévyho *4.9.2010

Druhé letošní mládě zebry Grévyho se narodilo 4. září 2010 desetileté samici Barborce a tentokrát je to samička. Zebra Grévyho je ve volné přírodě nejohroženějším druhem zeber. Největší hrozbou pro zebry je intenzívní využívání půdy jako pastvin pro dobytek a obsazování vodních zdrojů dobytkem. Situace by mohla dojít tak daleko, že chov v lidské péči potažmo zoologických zahradách bude jednou pro tento druh jedinou šancí na přežití.

 

         

Hroch obojživelný *20.7.2010

Sameček hrocha obojživelného se narodil 20. července 2010 zkušené mámě Katce. Ta od roku 1982 odchovala v naší zoo již 9 mláďat včetně toho posledního. Hroší pavilon prochází rozsáhlou rekonstrukcí, a tak hroší rodinka obývá druhou část pavilonu, která dříve patřila nosorožcům. Celý pavilon je pro veřejnost uzavřen a hroši jsou tak k vidění jen výjimečně ve venkovním výběhu.

 

         

Ovce kamerunská *25.7.2010

Dvě zajímavě zbarvená jehňata ovcí kamerunských se narodila 25. července 2010 a můžete je pozorovat v nově otevřené expozici Na statku. Ovečky kamerunské chová ostravská zoo od roku 1971 a za tu dobu se podařilo odchovat již několik desítek mláďat. Ovce kamerunské svým vzhledem příliš klasické ovce nepřipomínají, protože jsou krátkosrsté a bez vlny a ve své domovině – Africe jsou chovány především pro maso.

 

         

Zebra Grévyho *10.8.2010

Hřebeček zebry Grévyho se narodil 10. srpna 2010 zkušené matce Kláře, která porodila již 4 mláďata a o všechna se vzorně starala. Jedna z jejích dcer, která v naší zoo zůstala, očekává narození svého potomka v nejbližší době. Otcem obou mláďat je hřebec Kye, který k nám přicestoval v roce 2008 z Anglie.

 

         

Hulman posvátný *7.5.2010

Skupina 11 hulmanů posvátných se zabydluje v nově otevřené expozici Čitván. Ve skupině jsou i dvě mláďata. Starší Golda se narodila 19. listopadu 2009, mladší Shadanga přišla na svět 7. května 2010. Shadanga je již 35 mládětem hulmana posvátného, které se narodilo v naší zoo.

 

             

Plameňák kubánský *2.7.2010

Počátkem července se u plameňáků kubánských začala líhnout mláďata. První se vyklubalo 2. července. Do dnešního dne se podařilo odchovat celkem 6 mláďat, která rostou jako z vody. V jednom případě se jedná o mládě z pražské zoo - plameňáka růžového, kterého vychovávají náhradní ostravští rodiče. Proč tomu tak je se dočtete v novinkách.

 

       

Muntžak malý *3.7.2010

Mládě muntžaka malého přišlo na svět 3. července 2010 jako první mládě tohoto druhu narozené v historii naší zoo. Také malý muntžak se zatím před zraky návštěvníků skrývá v trávě.

 

   Muntžak malý  

Wapiti sibiřský *4.6., 14.6. a 1.7.2010

Tři mláďata wapiti sibiřského se narodila 4. června, 14. června a 1. července 2010. Několik dní po narození nejsou malí koloušci ve výběhu vidět. To proto, že u většiny jelenovitých zůstávají mláďata schoulená v trávě pravděpodobně proto, aby se skryla před predátory. Jejich máma se však zdržuje opodál a pravidelně je přichází nakrmit.

 

   Wapiti sibiřský  Wapiti sibiřský  Wapiti sibiřský  

Šimpanz *17.6.2010

Šimpanzí holčička se narodila 17. června 2010 jako první mládě 13leté samičky Ziry. Zira se o své mládě pečlivě stará. Svůj vzor má ve starší samici Hope, která před rokem porodila také samičku – dnes již roční Beiru. Zira nosí a chová své mládě na břiše a roční Beira začíná objevovat svět. Šimpanzí rodinu můžete pozorovat např. při komentovaném krmení šimpanzů, které probíhá každý den od 11 hod.

 

   Šimpanz  Šimpanz  Šimpanz  

Žirafa Rothschildova *26.4.2010

Sameček žirafy se narodil 26. dubna zasloužilé mámě Cronkitě. Samice žiraf rodí ve stoje, a tak malého žirafí samečka čekal pád z výšky až 2 metrů. Ošetřovatelé žirafí mámě podestýlají kotec vysokou vrstvou slámy, aby si nový přírůstek při příchodu na svět neublížil.

 

   Žirafa Rothschildova  Žirafa Rothschildova  

Lemur červenobřichý *24.4.2010

24. dubna se samici Sáře a samci Zomovi narodilo již třetí mládě. Dvě předchozí – samičky narozené v roce 2008 a 2009 – rovněž zůstávají ve skupině a pozorováním své mámy se učí budoucí péči o vlastní mláďata. Dokonce se již samy do péče zapojují nošením svého nejmladšího sourozence na zádech. Lemuří rodinku můžete dobře pozorovat na jednom z ostrůvků pod výběhem afrických zvířat.

 

   Lemur červenobřichý  

Lemur korunkatý *12.4.2010

Dvojčata lemurů korunkatých se narodila 12. dubna samici Veroně a samci Tangovi. Mají se čile k světu a máma se o ně pečlivě stará. Dle postupného vybarvování srsti se zdá, že se jedná o samečka a samičku. V dospělosti se totiž obě pohlaví liší právě vybarvením srsti. Malí lemuři korunkatí patří k nejvzácnějším mláďatům letošního roku. V lidské péči se chovají velmi vzácně a ani odchov mláďat není jednoduchý. Na celém světě se v roce 2009 narodilo pouhých 11 mláďat, z nichž přežilo jen 6. Lemuří rodinku můžete dobře pozorovat na jednom z ostrůvků pod výběhem afrických zvířat.

 

   Lemur korunkatý  Lemur korunkatý